Kocimiętka

Kot też człowiek i ma czasami ochotę na chwileczkę zapomnienia. Pić – nie pije, sportem ekstremalnym sam jest, co więc mu zostaje? Nawdychać się troszeczkę. Do tego kot używa kocimiętki, krewnej mięty. Wącha ją, tarza się i przeżywa kilkuminutowy odlot. Podobnie działa waleriana, ale nie próbujcie tego w domu!

Zgodnie z tym, co pisze Desmond Morris w swojej książce „Dlaczego kot mruczy”, entuzjazm związany ze środkami odurzającymi kot ma zapisaną w genach. Albo jest narkomanem, albo nie. Albo nie interesuje się kocimiętką bardziej niż innymi roślinami, albo przy każdym kontakcie wpada w trans. Podział przebiega mniej więcej pół na pół, z niewielką przewagą narkomanów. Nie zależy od płci ani też tego, czy kot był kastrowany. Trochę zależy od wieku: kocięta do 2 miesiąca życia ponoć unikają kocimiętki, dopiero starsze zaczynają przejawiać zainteresowanie.

Kot w kontakcie z kocimiętką zachowuje się jak głupek. Wącha ja, liże, gryzie, ociera się, tarza. Mruczy przy tym i warczy. Czasem wyskakuje w górę albo drapie ziemię.

Nasze koty należą do tych mniej zainteresowanych. Przy czym dziwna sprawa – czasami reagują jedne, czasami inne. Mam w domu preparat z kocimiętką w sprayu i czasami psikam na kocie zabawki, ale rzadko, bo efekt jest mizerny. Raz zainteresowała się Antenka. Innym razem TaiChi – ale jakoś tak niemrawo, żadnego tarzania czy warczenia, tylko trochę ocierania pyszczkiem. A i tak zabawki zabiera im VaiPer – nie dlatego, że lubi kocimiętkę, tylko jest wrednym tyranem i despotą.

Natomiast w przypadku kotów narkomanów można użyć kocimiętki do skłonienia zwierzaka, żeby się zainteresował drapakiem. Meble popsikać odstraszaczem, cytryną albo octem, drapak – kocimiętką i mieć nadzieję, że zadziała. Jak to z kotami bywa – gwarancji nie ma. :)

Kocimiętką interesują się nie tylko koty domowe, ale też przedstawiciele całkiem dużych kotowatych.

Podobne opowieści:

Facebooktwittergoogle_plus

4 thoughts on “Kocimiętka

  1. no cóz.. mój kot dostaje szału, gdy tylko zażyję krople żołądkowe, musze się od niego odganiac jak od natretnej muchy, bo tak mnie kocha a miłosc jets to rodzaju ostentacyjnego, gdzie tam zwykłe przymilanie, od razu zaczyna szczypac ząbkami i trzyma mocno łapami, jakbym conajmniej była kotką. Dlatego szybke lece myc po kroplach rece i zęby :D kubek nalezy równiez najszybciej jak to mzoliwe umyc, bo inaczej zlew bedzie w
    kociej siersci.

    nasz kot ma równiez słabosc do zapachu ‚imprezowego’-pomieszanie gorzałki z papierosami.. ooo to wtedy miłosci do delikwenta nie ma konca.

  2. TinkerbellNo Gravatar

    hahaha, droga Myszko, totalnie rozlozyl mnie na lopatki Twoj komentarz:p super kotek:p

  3. Moje dwa kocurki przepadają za kocimiętką, mruczą, tarzają się i są wtedy przekochane! mam kocimiętkę w sprayu a teraz przymierzam się do zasadzenia ziarenek w doniczce. Podobnie reagują na krople walerianowe. Tak jak napisałeś, kocimiętka jest świetnym sposobem na zainteresowanie kotka np. drapakiem. A tak na marginesie to koty są świetne!

  4. Kupiłam dzisiaj drapak i dołączona była torebka z zmielona kocimiętką.Poszalała moja kotka:)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *