Historie kuwetowe

Dzisiejszy wpis będzie długi, nieinteresujący i bardzo życiowy. Pisany jest ku przestrodze lub ku pokrzepieniu serc – zależnie od punktu siedzenia.

Otóż kuweta, urządzenie nieskomplikowane w obsłudze, może być źródłem wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Koty mają swoje zdecydowane preferencje kuwetowe. Są takie, które kuwetkowanie uważają za czynność intymną i tym należy znaleźć ciche, ustronne i bezpieczne miejsce na kuwetę. Inne z kolei nie mają najmniejszego z tym problemu i są w stanie kucnąć w każdych warunkach. Jedne koty lubią kuwety zamknięte, inne za skarby świata do takich nie wejdą.  Z kolei koty uwielbiające kopanie mają zwyczaj wyrzucać żwirek z kuwety, wtedy zamknięta toaleta sprawdza się doskonale, a jeśli nie ma takiej możliwości – warto zaopatrzyć się w kuwetę z wysokimi ścianami oraz ramką. Często też zdarza się, że kot siusia do jednej kuwety, a kupkę robi do innej. Problemy z kuwetą na ogół są pierwszym symptomem, że dzieje się coś złego – ale o tym innym razem.

Spotkałam się z poglądem, że  w domu powinno być tyle kuwet, ile kotów, plus jeszcze jedna. Rzeczywiście, koty, które nie załatwią się do już użytej kuwety, mogą tego wymagać. Nasze na szczęście od najmłodszego były przyzwyczajane do tego, że kuweta jest dobrem wspólnym i nie mają aż takich wymagań, co dla nas jest błogosławieństwem, bo nie mamy aż tyle miejsca w domu.

Każdy z naszych kotów ma inne potrzeby i inne zachowania kuwetowe. VaiPer uwielbia grzebać i kopać, często mrucząc, piszcząc i śpiewając przy tym. Grzebie przed, robi dołki, po czym i tak załatwia się obok. TaiChi z kolei lubi mieć przed sobą przestrzeń. Kuca więc przy samej krawędzi kuwety, mając cały piasek przed sobą. Ponieważ jest już kotem dużym, to w otwartej kuwecie zdarzało się, że co prawda kot był wewnątrz, ale tyłek na zewnątrz… Zrezygnowaliśmy z otwartej kuwety. PaiLu zaś lubi mieć w kuwecie czysto, choć bez fanatyzmu. Oczywiście korzysta w miarę potrzeb, ale po sprzątaniu (a często jeszcze w trakcie) wchodzi pierwsza, żeby się nacieszyć czystym piaskiem. Ona też najdokładniej sprząta po sobie.

Na marginesie: podobno im niżej kot w hierarchii stada, tym dokładniej zakopuje swoje odchody. Chodzi o to, by jak najskuteczniej zamaskować zapach i nie drażnić stojących wyżej. Osobnik dominujący nie ma takiej potrzeby, wręcz przeciwnie – chętnie zostawia swój zapach. Znam kilka przypadków potwierdzających tę regułę (na ogół kocur kastrat chodzi sprzątać po mieszkającej z nim dominującej kotce), choć u nas akurat sprawdza się połowicznie. Owszem, ostatnia w stadzie PaiLu zakopuje starannie, ale największą niefrasobliwość wykazuje TaiChi, która jest w środku skali. Dominujący VaiPer również ładnie po sobie sprząta, ale może jest to kwestia tego, że jest kotem kopiącym.

Od początku używaliśmy żwirku drewnianego, który jest niezwykle wygodny, ponieważ można go wrzucać do sedesu. Odpada więc cały kontredans z torebkami i wędrowaniem z nieciekawym pakunkiem po mieszkaniu do kosza na śmieci. Koty żwirek polubiły, niestety strasznie nosił się po mieszkaniu. Dywanik przed kuwetą pomagał, ale też w ograniczonym stopniu, codziennie trzeba było zamiatać. Zmieniliśmy więc żwirek na inny typ, zbity w większe i twardsze pałeczki, który koty też zaakceptowały, choć bez większego zachwytu, bo trudniej się w nim grzebie.

Jednocześnie używaliśmy drugiej kuwety, otwartej, ze żwirkiem silikonowym. PaiLu i VaiPer do niej siusiały, na kupkę chodziły do zamkniętej toalety z drewnianym, zaś TaiChi, nieczuła na takie subtelności, nie robiła różnicy między kuwetami. Niestety maine coony rosły i w zamkniętej przestały się mieścić (TaiChi przestała sie tez mieścić w otwartej, o czym wspomniałam). Kupiliśmy więc im piękną wielką (największą chyba na rynku) kuwetę, z której nie mają szans wyrosnąć. Wejście do niej jest bardzo wysoko, toteż uznaliśmy, że PaiLu nie będzie chciała z niej korzystać i w ten sposób będzie miała starą kuwetę tylko dla siebie. A ponieważ jednocześnie obraziła się na wszystkie żwirki, musieliśmy zastosować wariant awaryjny z jakimś żwirkiem bentonitowym, którego próbkę dostaliśmy na wystawie. Kicia łaskawie zgodziła się skorzystać z niego, wobec tego w te pędy polecieliśmy kupić cały worek. Nawiasem mówiąc, w pośpiechu kupiliśmy inny, z drobinkami silikonu oraz pudrowym zapachem, ale też został zaakceptowany. I co się okazało? Wszystkie koty rzuciły się na ten żwirek, porzucając drewniany oraz dużą kuwetę. Nie poddawaliśmy się tak łatwo – zmieniłam im drewniany na inny, drobniutki, z drzewa pinii. Nie raczyły w nim nawet łapy postawić, mimo, że do małej kuwety ledwie włażą. Nie zostało nam nic innego, jak kupić więcej bentonitowego. Prawa Murphy’ego jednak są bezlitosne i „naszego” chwilowo nie było, kupiliśmy więc jakiś popularny żwirek bez zapachu i bez wyświrów. Okazało się, że jest beznadziejny, pyli się, jest wyjątkowo okropny z wyglądu i nie znoszę go. Koty natomiast pokochały go wielką miłością. Wszystkie trzy.

VaiPer grzebie tak, że mimo wysoko umieszczonej krawędzi wejścia oraz klapki, żwirek wylatuje na zewnątrz całymi garściami. PaiLu dokonuje wyczynów ekwilibrystycznych, żeby wskoczyć do środka i nie zabić się klapką. Mała kuweta stoi nieużywana od tygodnia.

My zaś zostaliśmy z połową worka grubego żwirku drewnianego, całym workiem drobnego, prawie całym workiem silikonu oraz kolejnym: bentonitu z silikonem, które piętrzą się w jedynym wolnym kącie łazienki, za sedesem. A podobno kotom nie powinno się zmieniać rodzaju żwirku zbyt często! Mhm, spróbowałabym nie zmienić, to szybko by mi chyba wytłumaczyły, że to głupi pomysł.

Na pocieszenie kupiliśmy fajny koszt na śmieci, taki mały, szczelny, o pojemności 3l z przeznaczeniem na koci urobek. Dzięki temu można całość wyrzucać raz na dwa dni, a nie osiem razy dziennie. Skoro nie da się tego wrzucać do sedesu, to chociaż tyle niech będzie tych ułatwień.

Nie wiem, czy z tej historii wynika jakiś morał. Pewnie kilka, w tym chyba żadnego normalnego. Że koty są wredne, złośliwe,  wymagające i nie wiedzą, czego chcą. Albo że człowieka zadręczą. Albo że nie należy się poddawać, problemy z kotami dają się rozwiązywać. O, to jest dobre, przy tym pozostańmy.

Zapraszam do przeczytania wpisów na podobny temat:  Kot załatwia się poza kuwetą; Jak złapać mocz kota do badania?

Podobne opowieści:

Facebooktwitter

8 thoughts on “Historie kuwetowe

 1. Nic dziwnego że Pai Lu (w tych nazwach pogubić się idzie) jest najniżej w hierarchii. Wątpię aby MCO dały sobą rządzić. Dziwie się tylko, bo z wpisu wynika, że kotka jest większa od kocura. Z tego co wiem kocury MCO są znacznie większe niż kotki, choć nie zawsze. Z drugiej strony MCO strasznie długo dojrzewają nawet 5 lat, więc może się zmieni. My używamy żwirek Super Benek Lawendowy, Amanda taki miała w hodowli a nie było powodów by to zmieniać. „Urobek” jest dzielony na 1 i 2. 1 idzie do pojemnika takiego zamykanego (jak na potrawy do lodówki 0,5l) – zamyka się szczelnie więc nie czuć. 2 idzie do toalety bo Amanda je tylko suche karmy (mimo chęci nie chce jeść surowego mięsa, rybę tylko czasem skrobnie), więc 2 jest zbita i da się łatwo oddzielić od żwirku.
  Oczywiście jak idzie na 1 to zamacha łapkami dwa razy, zrobi co ma zrobić, zakopie i wychodzi. Jednak gdy idzie na 2 to kopie jak szalona, więc od razu wiemy co jest grane. Standardem jest że wykopana dziura jest w jednym miejscu a „urobek” w drugim.
  Wydaje mi się że koty rzuciły się na żwirek bentocośtam dlatego że najbardziej przypomina naturalny, drewniany i silikonowy to nie ta. Jakbym był kotem to wolałbym bentocośtam :)
  A z liczbą kotów i liczbą kuwet to jest wiele opinii. Ja mam nadzieję że jedna kuweta starczy na dwa koty, bo jak będziemy mieć drugiego to nie ma szans na drugą kuwetę.

  • TygryziołekNo Gravatar

   Owszem, kotka MCO jest większa od kocura. I tydzień starsza, choć wątpię, żeby to był powód. Ale kocur jest cięższy :). Na razie nie mają nawet roku, więc jeszcze długa droga przed nami zanim ustali się ich wielkość.

   Co do żwirku, ciężko wyczuć. Pół roku korzystały z drewnianego i silikonowego i było ok, zwłaszcza silikonowy lubiły. Teraz przestały, ale ja wiem, czy za parę miesięcy im się nie odmieni? Wszystkie trzy są jakieś dziwne i się za nimi nie trafi ;) Raz potrzebują trzech kuwet, raz wystarcza im jedna… Hrabiowskie dzieci, co poradzisz…

 2. Jeśli można chciałabym skorzystać z Twojego doświadczenia. Chodzi o rodzaj „żwirku” do kuwet. Do tej pory używałam Benka {ten najdrobniejszy}. Kocurki nie sprzeciwiają się zbytnio. Ale ostatnio jakość tego żwirku uległa znacznemu pogorszeniu. Piszesz o żwirku
  Bentonit. Znalazłam go w „swoim” internetowym sklepie. Czy mogłabyś coś więcej o nim
  „opowiedzieć” ? Przeczytałam komentarze w forum tego sklepu i opinie właścicieli kotów na temat tego produktu są w większości negatywne. Nie mam problemów z wyrzucaniem „zużytości”, bo mieszkam na wsi .
  Byłabym wdzięczna za podpowiedź.

  • TygryziołekNo Gravatar

   Bentonit to rodzaj skały wykorzystywanej do produkcji żwirków kocich, zawarty jest w produktach różnych firm. Czy ten żwirek który znalazłaś w swoim sklepie nazywa się po prostu Bentonit? Przyznam, że nie spotkałam się z takim i trudno mi coś powiedzieć na jego temat. Kupiłam kotom raz Benka i nigdy więcej tego nie zrobię – jak na mój gust był fatalny, pylił się niesamowicie i ciężko było go wybierać z kuwety po zużyciu, jakiś taki był nieprzyjazny i rozwalający się. Teraz korzystamy wyłącznie ze żwirku Golden Grey Master z silikonem. To dosyć drogi żwirek, ale wart każdych pieniędzy. Jest drobniutki, pachnie pudrowo, koci urobek płynny przybiera postać zwartych grudek, więc sprzątanie jest proste. Łatwo odchodzi od ścianek kuwety (z czym przy Benku miałam największy problem). Moje koty zużywają go w zastraszającym tempie, a to dlatego, że bardzo dużo piją – a ja je jeszcze do tego zachęcam – więc też dużo sikają. Ale nie zamierzam mimo to szukać tańszej alternatywy, bo w porównaniu z tym po prostu się u mnie nie sprawdzają.

 3. Bardzo dziękuję za podpowiedź . Twoje informacje są dla mnie bardzo przydatne.
  Ponownie chcę Cię prosić o radę. Znalazłam ten żwirek „Golden …” – trzy rodzaje.
  Czy możesz mi jeszcze podpowiedzieć, który mam wybrać : „Golden Grey” czy też
  „Golden Grey Master” ?! Czym one się różnią, bo ich opisy w sklepach są takie same.
  Pozdrawiam –

  • TygryziołekNo Gravatar

   Golden Grey Master zawiera dodatkowo silikon. Takie niebieskie ziarenka. Ja wolę ten z silikonem, wydaje mi się, że lepiej pochłania zapachy w porównaniu do zwykłego. Natomiast nie próbowałam Golden Grey Odour, więc nie mam porównania.

   • Hey,

    Nie kumam, co Wy macie za koty?? Mój stary kastrat zawsze załatwia sie w kuwecie (choć oczywiście czasami mu tyłek wystanie i trzeba wepchnąć…) a żwirek mu żaden nie przeszkadza. Spróbujcie taki z hipermarketu L i DL albo innego kaufa landu – TO dopiero pozwala na porównanie. Tak czy siak, raz korzysta z drewnianego, innym razem bezmarkowy pioch; A najlepiej – jak Wam zostało, zmieszajcie je razem; Kot nie gęś – będzie korzystać z tego co dostępne – jak nie ma wyboru, oczywiście. Bo to kwestia przetrwania. Pozdro

    • TygryziołekNo Gravatar

     Po prostu mamy koty inne. O innych upodobaniach, które to upodobania lubimy brać pod uwagę. Gdyż jesteśmy maniakami kociego dobrostanu :) Takie hobby – uszczęśliwiać kota :)

     Jedni znajdują przyjemność w posiadaniu kota, ale nie chcą go rozpieszczać i raczej każą mu się dostosowywać do warunków zastanych. Dla innych właśnie rozpieszczanie to przyjemność. Dla każdego to, co mu sprawia przyjemność. :)

     Fajnie, Ziom, że masz takiego bezproblemowego kota, to duże ułatwienie. Nie wszystkie koty takie są, nawet kastraty. A po sporym stadzie niekastrowanych kotów – jak u mnie – z określoną hierarchią i dużymi naciskami wewnątrz tej hierarchii, niestety nie da się oczekiwać spokoju i uległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *